Kontakt: +381/11-2287-050
Trbušna (ventralna) kila

Trbušna (ventralna) kila

Trbušna (ventralna ili abdominalna) kila, odnosno hernija, predstavlja izbočenje trbušne maramice kroz urođeni ili stečeni otvor, u kome se prolazno ili trajno zadržavaju delovi trbušnih organa. To je ne-ingvinalni ne-hijatalni defekt u fasciji prednjeg trbušnog zida. Najčešće kroz otvore ili takozvane “rupe” u prednjem trbušnom zidu, prominiraju creva, trbušna maramica ili drugi organi. Rupa ili kilni otvor nastaje zbog slabljenja fascije i raslojavanja mišića iznad nje.

Trbuhpacijenta sa velikom        Pacijent sa pupcanom kilom
kilom

 

Uzrok pojave trbušnih kila može biti različiti, u zavisnosti od njene lokalizacije, kao i od medicinske istorije pacijenta, zdravlja i anatomije prednjeg trbušnog zida. Slabost u trbušnom zidu kroz koji prominiraju unutrašnji organi, može biti deo prirodne formacije tela ili pak stečene. Mogu biti rezultat:

 

  1. hroničnog kašlja, teško ili hronično povraćanje
  2. dijabetes ili druge bolesti
  3. podizanje teškog tereta
  4. povreda ili gojaznost
  5. trudnoća
  6. prethodna operacija

 

U odnosu na faktore koji dovode do pojave kile; trbušne kile se dele na primarne i incizione. Primarne su urođene kile koje nastaju najčešće na pupku, tzv. umbilikalne kile. One nastaju, zato što je pupak prirodni otvor i ne zatvori se u toku detinjstva ili bude slaba tačka gde se u toku života zbog teškog fizičkog rada ili hroničnih bolesti pojavi prominiranje unutrašnjih organa.

Po mestu pojave na trbušnom zidu primarne ventralne kile se dele na:

1.  Epigastrična kila,

2.  Umbilikalna,

3.  Spigel-ova kila,

4. Lumbalna kila.

 

Incizione kile su specifične vrste ventralnih kila, nastalih usled hirurških operacija, na mestu gde je napravljen hirurški rez. Prema mestu lokalizacije mogu biti:

 

A:medijalne:

  1. Subksifoidalne
  2. Epigastrične
  3. Umbilikalne,
  4. Infraumbilikalne,
  5. Suprapubične.

B:lateralne:

  1. Subkostalne,
  2. Bočne
  3. Ilijačne
  4. Lumbalne kile.

 

Po veličini defekta ili kilnog otvora podeljenje su na:

-kile sa malim defektom (<3cm)

-srednjim (3-≤5cm) i

-kile sa velikim defektom (>5cm).

Bilo da je posledica urođenog ili stečenog defekta, kila se obično manifestuje kada dođe do porasta pritiska u trbušnoj duplji ( fizički napor, kašalj, podizanje tereta), napinjanje kod opstipacija i sl., što može biti samo kozmetički problem kada se trbušni organi vraćaju u prvobitini položaj čim pacijent legne. Kile, međutim, mogu biti i vrlo nelagodne i bolne i to ne samo nakon izvesnog vremena već i na samom početku bolesti, ometajući pacijenta u radu i drugim svakodnevnim aktivnostima. Štaviše, ovaj uslovno rečeno benigni zdravstveni problm može da se pretvori i u životno ugrožavajući ukoliko dođe do uklještenja kile sa gangrenom creva u kilnoj kesi – potencijalno smrtnog obolenja koje iziskuje hitno hirurško zbrinjavanje.To su takođe situacije kada se primenjuju nove, efikasne metode lečenja sa ugradnjom protetskog materijala- mrežice.

Znači, osnovni tretman ventralne kile je operacija. Bez ozira da li se radi o otvorenoj ili laparaskopskoj metodi, nakon operativnog lečenja indikuje se nošenje trbušnog pojasa.

Abdominalni pojas

Davanjem potpore trbušnom zidu u vidu pojasa, olakšavamo pacijentu bržu vertikalizaciju, samim tim i brži oporavak, smanjenje komplikacija u vidu seroma, a i ograničavanje u narednih dva meseca od teškog fizičkog rada.

U slučaju da pacijent ima visoku stopu komorbiditeta, tj. veliki broj bolesti, koji će ga životno ugroziti, takođe se preporučuje nošenje pojasa za trbušnu kilu, sa edukacijom kako ga staviti. Takođe se daje savet o higijensko-dijetetskom režimu, i time se sprečava da dođe do uklještenja organa u kilnoj kesi.

 

Pacijent sa abdominalnom kilom

Pacijent posle operacije

 

Abdominalni pojas postavljen na pacijentu

Povezane objave