Kontakt: +381/11-2287-050

Osteohondroze (osteonekroza, avaskularna nekroza)

Osteohondroze (osteonekroza, avaskularna nekroza)

Osteohondroze (osteonekroza, avaskularna nekroza) predstavlja grupu bolesti, nepoznatog uzroka, koja se karakteriše prekidom dotoka krvi u delove koštanog sistema, gde se odvija mineralizacija kosti (osifikacioni centri kosti). S obzirom da za posledicu imaju razgradnju koštanog tkiva, u prevodu osteonekroza znači „koštana smrt“. Postoji više oblika bolesti (u odnosu na lokalizaciju):

Morbus Legg- Calve-Perthes (M. Perthes)

je avaskularna osteonekroza glave femura kod deteta u periodu rasta. Češće se javlja, čak 4-5 puta kod dečaka između 3.i 12. god., sa najvećom učestalošću između 4. i 9. godine života. U 15-20% slučajeva bolest zahvata oba kuka. Uzrok je nepoznat, postoji više teorija po kojima je Morbus Perthes lokalna manifestacije sistemske bolesti, uzrokovana hormonskim poremećajem, deficitom mangana, genetski predisponirana. Prvi i dominantni simptom je bol u predelu kuka, često prvo u kolenu iste noge, što otežava i prolongira postavljanje tačne dijagnoze. Usmeravanjem dijagnostike na koleno, koje je bez promena, bolovi se pripisuju „bolovima rasta“. Zatim, veliki problem je što se bol uglavnom javlja kada je proces osteonekroze uznapredovao, dakle bolest je u značajnom periodu razvoja asimptomaska. U osnovi, bolest nastaje usled kompromitovane vaskularizacije, uglavnom u uzrastu deteta, kada je inače vaskularizacija glave femura redukovana tokom fiziološkog rasta i razvoja. Koštano tkivo biva zamenjeno hrskavičavim, a procesom uspostavljanja vaskularizacije, stvara se depozit nezrele kosti u hrskavičavi model, ta pojava se naziva „glava u glavi“. Ceo ovaj proces je klinički asimptomatski, odnosno deca su aktivna, bez bolova.

Simptomi

Nova, nezrela kost je veoma osetljiva, a deca aktivna u igri i sportu, što uzrokuje subhondralne frakture i tek tada se javlja prvi simptom- bol. Subhondralne frakture dovode do sinovijalne reakcije zgloba kuka, a ona uslovljava mišićni spazam i kontrakturu, sa posledičnom subluksacijom glave femura i ograničenim pokretima u kuku (ograničena abdukcija, unutrašnja rotacija i fleksiona kontraktura oko 20°). Avaskularna nekroza zone rasta, dovodi do preranog zatvaranja ploča rasta i prestanka uzdužnog rasta i deformiteta vrata butne kosti. Roditelji primećuju da deca pri hodu „hramlju“.

Dijagnoza

se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike i pregleda, klasičnim Rtg snimkom, nuklearnom magnetnom rezonancom, ređe scintigrafijom kostiju, kompjuterizovanom tomografijom.

Terapija  

Cilj lečenja je da se glava femura modelira fiziološki okruglo u cilju sprečavanja ranog nastanka koksatroze. Jedinstveni protokol podrazumeva: uspostavljanje punom obima pokreta u zglobu kuka, sprečavanje subluksacije glave femura uz primenu abdukcionih ortoza i hod sa štakama bez oslonca na oboleloj nozi, kasnije uz progresivno povećanje oslonca.

Fizikalna terapija je dominantna kod konzervativnog, neoperativnog lečenja, a kod hiruškog lečenja primenjuje se pre i postoperativno.

Neoperativni tretman podrazumeva trakciju, primenu abdukcionih ortoza i modalitete fizikalne terapije (primarno kinezi i hidroterapiju).

 

Morbus Osgood-Schlatter

je osteonekroza tuberozitasa tibije. Bolest je posledica stresa- kvadriceps mehanizma, koje vrši tetiva nadkolenog mišića na mestu pripoja za neokoštalu prednju površinu podkolene kosti. Javlja se u preadolescenata sa ubrzanim rastom (dečaka starosti od 10.-15 god. i devojčica od 9.-13 god.). Ubrzani rast i aktivnosti kao što su trčanje, skakanje su glavni uzrok.

Genupoint®

Klinička slika: izražena prominencija tuberozitasa tibie, koja je bolna na palpaciju. Bol se pojačava pri aktivnoj ekstenziji podkolenice ili pasivnoj fleksiji, pri aktivnostima kao što su trčanje, skakanje, hod u i niz stepenice i klečanje.

Dijagnoza: anamneza, klinički pregled i Rtg snimak kolena iz profila.

 

Terapija: mirovanje, fizikalna terapija.

Bolest je ograničenog trajanja i prestaje koštanim spajanjem tuberozitasa sa dijafizom. Lečenje zavisi od izraženosti simptoma. Po pravilu, prolazi nakon nekoliko meseci, uglavnom bez posledica. Retko, zaostaje koštana prominencija tuberozitasa tibije koja je estetskog i funkcionalnog karaktera- otežano klečanje; visoko postavljena čašica kolena.

 

Morbus Sever

je osteohondroza na mestu pripoja Ahilove tetive (tetiva mišića zadnje lože podkolenice) za petnu kost.

 

Klinička slika: Obično počinje između 6. i 10.god. života, češće kod dečaka. Javlja se bol u predelu pete, jedne ili obe noge, a ponekad i hramanjem nakon fizičke aktivnosti i dužeg hoda.

Dijagnoza: anamneza i klinički pregled su uglavnom dovoljni u postavljanju dijagnoze. Profilni Rtg snimak stopala potvrđuje dijagnozu.

 

Terapija: prilagođavanje, odnosno redukcija fizičke aktivnosti, meki (silikonski) uložak u obući, fizikalna terapija.

upotreba  viscoelastičnih uložaka za petu ViscoHeel®

 

Morbus Freiberg

je ostenekroza druge donožne kosti stopala. Uzrok je najverovatnije povreda. Bolest je retka i većinom se javlja u adolescentnom periodu.

Klinička slika: Bol u predelu druge donožne kosti stopala koja se javlja pri hodu, a intenzivira dužim hodom i većom fizičkom aktivnošću (skok, doskok, trčanje).

Dijagnoza: anamneza, klinički pregled su uglavnom dovoljni, eventualno Rtg snimak stopala.

Terapija: mirovanje, metatarzalni uložak, fizikalna terapija

 

Morbus Scheuermann

je osteonekroza kičmenog stuba, kada zadnji deo pršljena raste više, nego prednji, što rezultira prepoznatljivim „klinastim“ oblikom pršljenova i posledičnim deformitetom kičmenog stuba po tipu kifoze. Javlja se u juvenilnom periodu i ranije je bio poznat kao juvenilna kifoza (okrugla leđa), koji je znatno izraženiji od posturalne kifoze u juvenilnom periodu.

 

Klinička slika: Pacijenti ne mogu aktivno korigovati kifotično držanje tela, jer je uzrok strukturalni deformitet. Vrh krivine je u torakalnom delu leđa. Simptom je bol, koji može biti slabog stepena, do onesposobljavajućih. Krivine u donjem torakalnom delu uzrokuju jaču bol, dok krivine u gornjem delu uzrokuju veći estetski problem. Bol se pojačava stajanjem, sedenjem i većom fizičkom aktivnošću. Kompenzatorno se u lumbalnom delu kičmenog stuba javlja hiperlordoza. Bolest prestaje nakon završetka rasta, ali zaostaje deformitet.

Dijagnoza: Profilnim Rtg snimkom

Terapija: fizikalna terapija i individualnim pristupom- primena midera. U retkim slučajevima hiruški pristup.

 

Povezane objave