Loše držanje tela – poremećaj posture
Definicija posture podrazumeva stav ljudskog tela odnosno ravnotežu između pojediih delova tela međusobno. Uspravan stav je karakterističan za čovekovo telo koje je simetrično i ima dve identične polovine. Telo čoveka možemo da podelimo na dve polovine kroz sagitalnu i frontalnu ravan.
Sagitalna ravan je zamišljena linija koja polazi od čela, preko korena i vrha nosa, središtem donje vilice, zatim grudne kosti, pupka, pubične kosti do regije izmedju oba stopala.
Frontalna ravan deli telo poprečno na dve identične polovine. To je zamišljena ravan koja deli telo na prednju i zadnju polovinu .
Odstupanja od simetričnosti dveju polovina tela predstavljaju poremećaj posture. Savremeni način života i usvojene pogrešne navike uslovljavaju da danas retko možete naći dete ili odraslu osobu sa idealnom posturom tela.
Dobra postura tela , dobar stojeći stav je stanje izbalansiranog odnosa mišićnog i skeletnog sistema. Na taj način telo se štiti od mogućih povreda i nastajanja deformiteta.
Dobra postura znači da je težina tela podjednako raspoređena na obe noge, nema nepotrebnog gubitka energije, pa samim tim i zamor izostaje. Uspravni stav tela (kada se čovek posmatra iz profila) podrazumeva zamišljenu liniju koja polazi od ušne školjke, preko vratne kičme , oba ramena, torakalnih pršljenova, lumbalnih pršljenova, kroz zglob kuka, kolena, skočnog zgloba.
Svaki poremećaj ravnoteže dovodi do narušavanja dobre posture. Kao posledica toga nastaju različiti deformiteti.
Deformacije kičmenog stuba kao posledica lošeg držanja tela mogu biti u sagitalnoj ravni ( profil ) i to su najčesce kifoza , lordoza i dorsum planum. Od deformacija kičmenog stuba kao posledica lošeg držanja tela u frontalnoj ravni ( napred i pozadi) najčesća je skolioza.
Loše držanje tela nastaje pre svega zbog slabosti mišića koji vremenom postaju ukočeni što za posledicu ima slabu cirkulaciju i na kraju pojavu bolova. U odraslom dobu shvatamo koliko je važno pravilno držanje tela koje utiče ne samo na dobru funkciju mišića i zglobova već i na rad unutrašnjih organa i na organizam u celini.
Loše držanje tela podrazumeva funkcionalno odstupanje od pravilne posture, bez strukturalnih promnena na kičmenom stubu. Međutim, promene koje su u početku samo funkcionalne, ukoliko se ne tretiraju na vreme, mogu preći u strukturalne promene. Važan faktor koji utiče na pojavu lošeg držanja tela je i savremeni način života – smanjena fizička aktivnost , dugo sedenje ili stajanje uz neravnomernu raspodelu opterećenja, . Može da se javi u bilo kom uzrastu. Najčešće su to prva i druga godina života, zatim sedma godina života (nošenje školske trorbe pri polasku u školu) i pubertet ( period intenzivnog rasta deteta t.j. nejednakog rasta koštanog i mišićnog sistema. Mišići se razvijaju sporije, postaju kraći u odnosu na kosti, tako da dolazi do krivljenja kičmenog stuba.)
Procena posturalnog statusa vrši se od strane odgovarajućih specijalista pedijatara , fizijatara , ortopeda I lekara sportske medicine. U zavisnosti od procene statusa osoba se upućuje na dalju terapiju.
U terapiji lošeg džanja tela primenuju se korektivne vežbe t.j. kineziterapija , kao i upotreba različitih ortoza i steznika za korekciju posture.
Korektivne vežbe obuhvataju:
- vežbe istezanja skraćenih misišnih struktura,
- vežbe jačanja oslabljene muskulature,
- vežbe pravilnog držanja tela,
- vežbe disanja i relasacije.
Moguće je koristiti razne rekvizite u toku svakodnevnih aktivnosti i izvođenja vežbi
SISSEL® SITFIT® Plus
- Ergonomski oblik osigurava pravilnu posturu i aktivno sedenje
- Pruža rasterećenje gornjem delu tela i podstiče rad mišića leđa
SISSEL® SITFIT® Disk za sedenje i stajanje
- Osigurava aktivno i dinamičko sedenje
- Pogodan je za vežbu mišića leđa i karlice
- Oblikovanje mišića stopala i nogu
Nošenje elastičnog steznika za korekciju “loše” posture pruža efikasnu potporu grudnom delu kičme i ramenom pojasu.
Elastična podrška- pojas za pravilno držanje korektivni mider
Terapija nastalih deformiteta po tipu skolioze može podrazumevati i nošenje korektivnih midera izrađenih po individualnom otisku ( po tipu Boston , Cheneau midera …) a takođe u težim slučajevima i operativno lečenje. Operativno lečenje se sprovodi u zavisnosti od uzrasta pacijenta i stepena krivine, u slučajevima kad su isprobane sve mogućnosti neoperativnog lečenja koje nisu dale dobre rezultate.