KLASIFIKACIJA I DEFINICIJA POLINEUROPATIJA
Polineuropatija (PN) je po definiciji: difuzno i simetrièno oboljenje perifernih nerava (uglavnom ekstremiteta), oznaèava razlièite poremeæaje i njihove manifestacije na perifernom nervnom sistemu (PNS), šarenolike geneze i klinièkog ispoljavanja.
U Polineuropatiji prisutan je poremeæaj funkcije i strukture perifernih motornih, senzornih i autonomnih neurona.
Polineuropatije èine heterogenu grupu oboljenja u oko 40% sluèajeva, etiologija bolesti ostaje nepoznata, pa je i kalsifikacija kompleksna.
Sa kliničkog aspekta etiološka klasifikacija je najlogičnija:
- PN u metaboličkim poremećajima: (šećernoj bolesti, uremiji, cirozi jetre, gihtu, hipotireoidizmu, lipoproteinskim poremećajima, hipoglikemijskim stanjima)
- PN u nedovoljnoj ili neadekvatnoj ishrani
- PN zbog povemećaja apsorpcije vit. B12
- PN zbog dis- ili para-proteinemije
- PN u bolestima malapsorpcije
- PN u infektivnim bolestima: (lepri, mononukleozi, tifusu, paratifusu, HIV infekciji, difteriji, botulizmu, boreliozi )
- PN u bolestima arterija (vaskularne):(polyartheritis nodoza i drugim kolagenozama i aterosklerozi )
- PN izazvane egzogenim toksičnim supstancama: etanolom, olovom, arsenom, talijumom, rastvaračima ( ugljen dioksid) lekovima (izoniazid, talidomid, nitrofurantoin, disulfiram, amiodaron, soli zlata).
- PN zbog drugih uzroka: serumska bolest, maligne bolesti (karcinom, limfom, multipli mijelom, plazmocitom, sarkoidoza, amiloidoza, porfirija, akro megalija, policitemija.
Najjednostavnija je klasifikacija PN prema simptomima:
- senzorne • motorne • senzo-motorne • autonomne (vegetativne)
- PN sa oštećenjem kranijalnih n. n. • pseudomiopatske • mononeuritis
- mononeuritis multipleks
Klasifikacija PN:
- prema toku bolesti:
– acc. (aksonske, relativno retke, nastaju u roku od nekoliko dana do 2-3 nedelje, a oporavak traje mesecima; najčešće kod masivne intoksikacije raznim otrovnim supstancama).
– subacc. (posledica metaboličkih poremećaja ili toksičnih uticaja, razvijaju se tokom nekoliko nedelja, mogu preći u hronične PN).
– chr. (razvijaju se u periodu 6 meseci do 60 godina, u tom periodu nema prepoznatljivih simptoma ili su oni maskirani osnovnom bolešću koja je PN izazvala).
- prema histopatološkom nalazu:INTERSTICIJALNE, PARENHIMATOZNE, VASKULARNE.
a, prema vrsti degenerativnog procesa i elektrofiziološkim
karakteristikama: AKSONALNA, DEMIJELINIZACIJSKA, MESOVITA.
Klinička slika i simptomatologija
Tipična – najčešće se ispoljiava u vidu pozitivnih ili negativnih fenomena.
► Pozitivni fenomeni su posledica povišene senzorne aktivnosti nerava.
► Negativni fenomeni su posledica gubitka senzorne funkcije i karakterišu se smanjenjem ili gubitkom senzibiliteta, često prisutni još i oduzetost ili umrtvljenost u pojedinim regionima.
U momentu kada se pregledom nađe postojanje senzornog deficita, najmanje je polovina aferentnih vlakana, koji inervišu dato područje nefunkcionalna.
Prvi simptomi – najčešće senzorni poremećaji u vidu: parestezija i disestezija a potom slede i oštećenja senzibiliteta, prvenstveno vibracionog senzibiliteta u distalnim delovima nogu. Sa napretkom bolesti sve je izraženiji gubitak senzibiliteta u oba stopala. Postepeno se javlja motorni poremećaj, prvo su zahvaćeni DFx stopala, sa slabošću DFx prstiju stopala (posebno palca), kasnije je onemogućen hod na petama, zbog pada stopala. Daljim napredovanjem – javlja se hiporefleksija i arefleksija najpre Ahilovog a potom i patelarnog refleksa. Nadražaji lakog stepena se doživljavaju kao neprijatni stimulusi tj. nastaje hiperpatija i disestezija.
U PN su prisutne smetnje hoda, zbog slabosti muskulature i proprioceptivnih poremećaja.
Pravilo je da se PN:
– prvo javlja na nogama,
– i jače su izražene tegobe nego na rukama,
– PN napreduju simetrično i postepeno.
Kada nastupi potpuni senzorni gubitak, često su prisutne i arefleksija, mišićna slabost, atrofija mišića (izraženija u ekstenzornim nego u fleksornim grupama mišića)
Motorne promene mogu da zahvate i kranijalne nerve, sa:
- poremećajima pokretača očnih jabučica i prisutnim diplopijama,
- zatim promene tonusa mišića lica, sa parezama mimične muskulature i poremećajem lučenja suza.
U ekstremno teškim slučajevima može biti poremećena i disajna funkcija sa smanjenjem ventilacionog kapaciteta. Prisutne su trofičke promene muskulature i kože na ekstremitetima. Obično je prvo zahvaćen m.tibialis anterior a zatim interosealni mišići, koža se manje znoji a stopala su suva. Kada polineuropatija uzme maha može biti prisutna ataksija i to u fazi teškog oštećenja senzibiliteta i motorike, kada je prezentovana slika ”polineuropatskog pseudotabesa”.
Varijacije u evoluciji PN:
– nekada postepena i ravnomerno progresivna,
– nekada sa fluktuacijama
Kod polineuropatija mogu biti zahvaćena:
– kratka aksonska vlakna ili
– duga vlakna (jedna više a druga manje i zavisno od toga prisutna je različita
simptomatologija).
– Ako dominira oštećenje kratkih aksona, senzorni ispadi daju osećaje:
pečenja, alodinije, parestezije, sevajućeg bola, postepenog gubitka osećaja za dodir,
bol, uz gubitak i osećaja za toplo i hladno, a mogu se pojaviti ulceracije na stopalu i
konačno se javlja gubitak visceralnog bola.
– Kod oštećenja dugih vlakana javlja se gubitak vibratornog i proprioceptivnog senzibiliteta, uz slabljenje a zatim i gubitak tetivnih refleksa, smanjenje brzine nervnog provodjenja, sto je udruženo sa senzornom ataksijom i slabošću ekstremiteta.
Pored senzornog i motornog oštećenja može se istovremeno pojaviti i simptomatologija oštećenja autonomnog (vegetativnog) nervnog sistema.
HEREDITARNE Polineuropatije
Najčešće je postepeni razvitak kliničke slike, traje godinama i decenijama.
Genetski defekti – lokalizovani na različitim genima, mogu biti povezani sa metaboličkim abnormalnostima, kao i motornim, senzornim a i somatskim anomalijama.
Dosta su retke i javljaju se kao, muskularne i senzorne neuropatije tip I i tip II
Tip I – deformiteti stopala, atrofija potkolene m.m. i gubitkom dorzofleksije stopala, uz normalno razvijenu m. m. butina – ”fenomen rodine noge”.
Tip II – atrofija m. m. šaka i distalnog dela potkolenica, a senzibilitet je manje oštećen distalno na ekstremitetima.
DIJABETESNA POLINEUROPATIJA (DPN)
Najčešća, hronična je komplikacija dijabeta i nastaje kao sekundarna posledica deficijencije inzulina i/ili hiperglikemije, što pokreće patogenetske mehanizme oštećenja nerva. Javlja se kod skoro svakog drugog dijabetičara. Najčešće je zahvaćen išijadikus i njegovi ogranci i to simetrično.