Cervikalni sindrom
Cervikalni sindrom je skup simptoma koji se ispoljavaju bolom u vratnom delu kicme, širenjem bola u ramena i ruke, potiljačno područje, lopatice i ledja.
Najčesce nastaje kao posledica degenerativnih promena kičme / u vratnom delu. Uzrok nastajanja moze biti i kompresija ili nadražaj vratnih nervnih korenova. Sa starenjem, hrskavica koja čini okosnicu vrata zajedno sa kostima, postepeno se troši i istanjuje što dovodi do degenerativnih promena, diskus hernije, degeneracije diskusa.
Simptomi cervikalnog sindroma su bol u vratu i ramenima, ograničeni pokreti vrata, ukočenost vrata iIi ramena, grč mišića, trnjenje duž ruke I prstiju.
Cervikalni sindrom se najčešće javlja kod profesionalnih oboljenja i to kod poslova koji zahtevaju dugotrajno sedenje i provodjenje dosta vremena za računarom ili kod poslova koji zahtevaju ponavljanje pokreta vrata kao i zbog prinudnog položaja tela u toku sedenja za volanom, radnim stolom i slično.
Lečenje cervikalnog sindroma zavisi od težine simptoma. Cilj lečenja je da se ublaži bol, da se održi uobičajena dnevna i radna aktivnost i da se spreči trajno oštećenje kičmene moždine i nerava.
Osnovna mera koju treba primeniti u akutnom stadijumu bolnog cervikalnog sindroma je uklanjanje bola. U terapiji se koriste lekovi iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova, kortikosteroida i miorelaksanasa u kombinaciji sa vitaminima grupe B i sedativima ako je potrebno.
POTREBNO JE OBEZBEDITI IMOBILIZAIJU I RASTEREĆENJE VRATNE KIČME POMOĆU SPECIJALNOG OKOVTNIKA Šancova kragna , koji smanjuje bol i mišićni spazam u predelu vrata.
U programu lečenja cervikalnog sindroma najvažniju ulogu ima primena fizikalne terapije koja dovodi do poboljšanja cirkulacije , popuštanja mišićnog spazma i smanjenja i na kraju iščezavanja bolova.
Kod cervikalnog sindroma , osim fizikalne terapije veoma su vazne korektivne vezbe, vezbe istezanja , relaksacine metode .U retkim slucajevima je potrebno hirursko lecenje I to ukoliko dodje do ozbiljnijeg ostecenja nerava.