Kontakt: +381/11-2287-050

GONARTROZA

Gonartroza je degenerativna bolest kolena praćena propadanjem hrstkavice, ali i oštećenjem drugih struktura kolena.

Cilj fizikalnog lečenja gonartroze je smanjenje bola, očuvanje i uspostavljanje obima pokreta i mišićne snage, očuvanje položaja zgloba, sprečavanje i smanjenje kontraktura.

Zglob kolena je najveći zglob u čovečijem organizmu i jedan je od nosećih zglobova donjih ekstremiteta. Odlikuje se posebnom građom zglobnih tela i razmeštajem zglobnih veza.

Sastavljen je od tibiofemoralnog i patelofemoralnog zgloba. U zglobu kolena ne postoji skladnost zglobnih tela, pa je ona dopunjena zglobnim meniskusima, zglobnom čaurom, tetivom m. quadriceps femorisa, patellom ,lig. Collaterale mediale et laterale, lig. Cruciatum anterior et posterior. Za ispravnu funkciju kolenog zgloba neophodna je očuvanost  svih ovih struktura kao i mišića.

U kolenu se izvode pokreti fleksije i ekstenzije, a svi ostali pokreti su patološki i posledica su slabljenja mišićnog i ligamentarnog aparata.

Ekstenzorna funkcija m. quadriceps femorisa je vrlo bitna jer je on vrlo vulnerabilan pa lako dolazi do gubitka volumena, njegove snage i tonusa. Samim tim dolazi do smanjenja stabilnosti kolenog zgloba. Naročito se m. vastus medialis sporo oporavlja,a njegova je funkcija da vrši poslednjih 10 do 15 stepeni ekstenzije kolena.

Ne ulazeći u detalje da li je zbog anatomske građe ili funkcije zgloba, izloženosti velikim dejstvima kompresivnih sila, patelofemoralni zglob vrlo rano pokazuje degenerativne promene. Javljaju se fibrilacije, razmekšanje kao i erozije artikularne hrskavice. Kasnije dolazi do reakcije subhondralne kosti i pojave osteofita.

Uz druge etiološke faktore kao što su genetski, uslovljeni preko vise recesivnih gena, bitno je i starenje, ne samo kao opšti involutivni proces, već kao precipitacija svih mogućih mehaničkih i drugih inzulta stečenih tokom života. Gojaznost zbog preopterećenja zglobova, ali i zbog sklonosti ka nekretanju, dovodi do promene načina hoda. Takođe i endokrini i neuropatski faktori imaju značaja u nastanku gonartroze.

Lečenje gonartroze uključuje niz nehiruških mera čiji je cilj smanjenje tegoba i  poboljšanje kvaliteta života.

Najbolje rezultate upravo dobijamo kada u sklopu rehabilitacionog procesa postignemo korekciju telesne mase, povećanje mišićne snage mišića koji kontrolišu funkciju kolena uz potporu adekvatne ortoze za koleno i pomagala za kretanje (štapa, hodalice…)

Korišćenje ortoza zavisi od stadijuma gonartroze. Kod početnih stanja gde je kao glavni simptom prisutan bol ili kasnije i blaga ukočenost , preporuka je koristiti ortoze koje će dati oslonac kolenom zglobu i podržati kretanje.

Ortoza Genutrain® , Genutrain A3®  se preporučuju kod početnih degenerativnih promena – kada je potrebna aktivacija , rasterećenje, stabilizacija kolenog zgloba, dok u fazama kada zbog slabljenja kvadricepsa, nestabilnost postaje izraženija i često se javlja tzv. „klecanje“ kolena,  preporučuje se upotreba ortoze Genutrain S® . Ova ortoza zahvaljujući ugrađenim bočnim zglobnim šinama, daje dodatnu stabilizaciju kolenom zglobu.

    Genutrain®                  Genutrain A3®               Genutrain S®

U kasnijim fazama zbog izraženijih degenerativnih promena , često mogu biti prisutni i deformiteti po tipu „O“ noge , što još dalje doprinosi , oštećenju svih struktura i još izraženijim deformacijama , što  dodatno otežava kretanje.

U težim situacijama kada ni medikamentna terapija, fizikalne procedure , kao i upotreba ortoza i pomagala za kretanje ne mogu olakšati izvođenje aktivnosti svakodnevnog života,  može se sprovesti hiruško lečenje.

Povezane objave