Kontakt: +381/11-2287-050
POVREDE PRI TRČANJU

POVREDE PRI TRČANJU

Procenjuje se da od svih slučajeva koji se prijavljuju hitnoj pomoći, 5% predstavljaju povrede izazvane vežbanjem. Povrede koje su nastale kao posledica pretreniranosti nastaju zapravo usled ponovljenih povreda koje onemogućavaju obnavljanje tkiva, pa se tako vremenom stvaraju kombinovani efekti zamora. Utvrđeno je da je pretreniranost, a ne akutna trauma, uzrok nastanka skoro polovine svih sportskih povreda.

Veza između sportskih pokreta i povreda specifičnih za dati sport najveća je u trčanju. Od 32 miliona ljudi iz Severne Amerike kojima je trčanje sastavni deo režima vežbanja, 65% će u prvoj godini treniranja zadobiti povrede od pretreniranosti, zbog kojih će zatražiti pomoć lekara ili će privremeno ili čak trajno prestati sa trčanjem.

Najčešće povrede u trčanju su povrede donjih ekstremiteta koje nastaju mahom zbog pretreniranosti ili uticaja drugih etioloških faktora, kao što je prekomerno uvrtanje stopala (pronacija). Pri normalnom hodu stopalo dodiruje tlo u položaju supinacije, potom se uvrće za oko 50%. Pre odraza, noga se ponovo izvrće. Uvrtanje stopala omogućava da potporne strukture duže vreme apsorbuju udarne sile, čime se efektivni stepen tih sila smanjuje. Izostanak pronacije može biti problematičan jer potporne strukture noge moraju naglo da amortizuju udar. Osim prednosti normalne pronacije, prekomerno uvrtanje u skočnom zglobu povezano je sa nekoliko povreda karakterističnih za trčanje. To se naročito odnosi na povrede kolena, mada jasna veza između ovih faktora nije dovoljno eksperimentalno dokazana. Razlog za to je postojanje velikog broja faktora koji utiču na nastanak ovih povreda.

Glavni predmet izučavanja povreda nastalih pri trčanju jeste aktivnost pojedinačnih zglobova donjih ekstremiteta, a ne njihova zajednička aktivnost koja se svakako podrazumeva. Predpostavlja se da na nastanak pomenutih povreda utiče asinhronitet ili vremenski nesklad u aktivnosti skočnog zgloba i zgloba kolena prilikom trčanja. Uvrtanje skočnog zgloba, kao i pregibanje u zglobu kolena, pomažu unutrašnju rotaciju golenjače. Sa druge strane, izvrtanje skočnog zgloba i opružanje kolena pomažu spoljašnju rotaciju golenjače. Prelaz od pregibanja do opružanja u zglobu kolena, odnosno od uvrtanja do izvrtanja skočnog zgloba treba da nastupi u približno isto vreme u neutralnoj fazi, jer će u suprotnom, ako su ovi prelazi asinhroni, odnos između dva zgloba golenjače biti antagonistički. Ako se nakon započetog opružanja kolena uvrtanje produži, golenjača će i dalje biti rotirana sa unutrašnje strane na distalnom delu, ali će spoljašnji obrtni momenat delovati na njenom proksimalnom kraju, stvarajući torzioni stres golenjače i preveliko opterećenje zgloba kolena.

U svim situacijama akutnih povreda skočnog zgloba je potrebno stabilizovati ga i sprečiti njegovo uvrtanje (supinaciju i pronaciju) kako bi se tkiva obnovila. Najbolja ortoza za tu namenu je AirLoc. Ona poseduje elastične trake za fiksaciju i vazdušne jastučiće koji omogućavaju individualno prilagođavanje svakom pacijentu u svim fazama oporavka, odnosno kada je otok veći ili manji. Vrlo tanka šina vrši dobru stabilizaciju skočnog zgloba i dovoljno je tanka da može da uđe u obuću. AirLoc poboljšava i senzomotoriku i tako funkcionalno sprečava izvrtanje stopala.

Kada usled zamora izostane pronacija potrebno je amortizovati udar i time zaštititi potporne strukture noge. Najbolju amortizaciju vrše TRIactive ulošci koji su specijalno dizajnirani i za trčanje. Zahvaljujući amortizacionom sloju (posebno povezanim funkcionalnim zonama različite tvrdoće), osigurava se amortizacija i vođenje stopala tokom trčanja. Učinak je primarno na prevenciji i ublažavanju posledica povreda mekog tkiva (mišića, ligamenata i ostalih struktura lokomotornog sistema).

Mekana amortizirajuća zona (svetlo plava boja) smanjuje i ublažava pritisak na prednji deo stopala, naročito područje glavica MT kostiju, tokom konstantnih ponavljajućih udara kod trčanja i prilikom odvajanja od podloge prednjeg dela stopala.

Zona potpore (plava boja) obezbeđuje snažnu apsorpciju telesne težine na metatarzalno područje i prenos iz faze oslonca punim stopalom na prednji deo stopala. Zona potpore svojom umerenom tvrdoćom prevenira “popuštanje” stopala prema podlozi, i time sprečava gubitak energije.Integrisani jastučić podržava poprečni svod stopala i pomaže u suzbijanju visoke razlike pritiska ispod MTF-zglobova.

Zona vođenja (bela boja) obezbeđuje peti pravilan položaj. Rigidni materijal u području palca obezbeđuje stabilnu površinu za ubrzanje, promenu smera ili zaustavljanje.

Prevencija povreda je jako bitna nošenjem TRIactive uložaka jer kada jednom dođe do povrede, velika je verovatnoća za ponovljenim povredama i prestankom trčanja.

Povezane objave