Kontakt: +381/11-2287-050
ODRŽAVANJE HIGIJENE I NEGA PATRLJKA U AMPUTIRACA

ODRŽAVANJE HIGIJENE I NEGA PATRLJKA U AMPUTIRACA

Lečenje i ponovno funkcionalno osposobljavanje amputirane osobe je složen proces. Jako je bitna saradnja samog pacijenta i  vera pacijenta u sopstvenu budućnost.  Planovi oporavka i protetička rehabilitacija moraju se prilagoditi starosti pojedinog pacijenta,  fizičkom stanju i njegovim zdravstvenim sposobnostima, kao i samom lokalnom statusu tj. stanju samog patrljka.

Često dolazi do stvaranja kontraktura zglobova, a što se može izbeći profilaktičkim merama koje su mnogo jednostavnije, nego što je kasnije savladavanje već postoječih kontraktura. Ako se kontraktura već razvije, mora se korigovati aktivnim i pasivnim vežbama uz adekvatno bandažiranje patrljka.

Potrebno je postepeno podići opstu fizičku aktivnost pacijenta, srčanu insuficijenciju ako je prisutna treba kompenzovati, uhranjenost popraviti ili korigovati telesnu težinu ako je to potrebno. Na kraju potrebno je ukazati pacijentima na neophodnost pažljivog negovanja kože samog patrljka. Koža patrljka je izložena iritaciji a često i povredama i infekcijama. Pošto ležište proteze može samo po sebi da stvara neprijatan miris, treba obratiti pažnju i na održavanje samog ležišta proteze, zavoja koji dolaze u dodir sa kožom i  samih čarapa za patrljak.

 

Prvo i najvažnije pravilo – održavati patrljak čistim .

Svakodnevna navika da se održava čistoća patrljka treba da postane uobičajena kao što je i navika pranja zuba. Koža patrljka je svakodnevno zatvorena u ležištu proteze, do nje ne dopire vazduh i znoj se zadržava na koži. Ako se patrljak ne održava čisto, njegova koža se može lako da inficira i može se dobiti neprijatan miris. Male iritacije usled trenja ležišta proteze mogu postati tako ozbiljne, da se proteza ne može nositi.

Pranje kože – svake večeri se koža patrljka dobro opere toplom vodom, sapunima neutralne ph i sa dosta vode da bi se dobila veća pena, a ispiranje se vrši čistom vodom. Koža patrljka se dobro osuši, ne sme se ostaviti da se sapun osuši na koži, ako sapun ostane na koži može da je iritira.

Ležište proteze – se mora često prati svaki dan u toploj vodi i blagim sapunom, najbolje u večernjim satima. Ispere se krpom pokvašenom u čistoj toploj vodi, a potom dobro osuši.

 Čarapa za patrljak treba da se menja svaki dan, mora da se pere čim se skine pre nego se znoj upije.  Upotrebljava se blagi sapun i topla voda nikada vruća voda, a potom se dobro iscedi .

Elastični zavoj se takodje pere u toploj vodi sa blagim sapunom, dobro se iscedi, nikada se ne ,,obesi,, poput  veša da se suši posto to može da pokvari elastičnost, zato se ostavi na ravnoj površini i ukloni sa direktnog sunca jer takodje to može da mu smeta i naruše elasticitet.

Poremećaji  – promene na koži ako se jave obratiti se lekaru a i protetičaru jer podešavanjem protreze moze se izbeći  uzrok koji je doveo do poremećaja na koži samog patrljka.

Ponekad ležište ogoli kožu patrljka; pažljivo operite kožu, tretirajte blagim antiseptikom a ne jakim dezinficijensom poput joda i prekriti sterilnom gazom, proverite da li je proteza suva, a ako se abrazija često javlja obratiti se protetičaru, a ako se pojave znaci infekcije obratiti se lekaru.  Pojava plikova na koži patrljka, oprati antiseptikom, a otvaranje plika bez sterilnih instrumenata moze izazvati infekciju.

Infekcije u korenu dlake, čistiti svakodnevno sa tečnim antiseptikom a sve ostalo vreme mora biti suvo, omogućiti da vazduh slobodno cirkuliše preko inficiranog predela.

Pojava čireva i apscesa su dva ozbiljna problema infekcije, obavezno se obratiti lekaru i odmah skinite protezu što više odmarajte i elevirajte (podignite) patrljak.

Oticanje patrljka –  nakon amputacije, a za vreme dok zarasta obično dolazi do izvesnog oticanja patrljka.  Kasnije loše izradjena proteza može prouzrokovati slično oticanje.

Šta može da se uradi da se spreči oticanje patrljka?

  • Lekar i protetičar mogu preporučiti čarapu ili elastične zavoje, kojima se vrši bandažiranje patrljka.

    

  • Ako proteza nije dobra obratiti se protetičaru.
  • Elevacija – podignuta noga i patrljak za 30˚ od nivoa srca, popravlja cirkulaciju i smanjuje otok.
  • Osobe sa podkolenim patrljkom treba da izbegavaju da drže koleno savijeno duži vremenski period.

Sta je  edem ?

Termin dolazi od grčke reči koja znači oticanje, predstavlja nefiziološko stanje koje znači sakupljanje suvišne količine tečnosti u mekim tkivima nekih delova tela. Tečnost je prozračna potiče iz krvi filtriranjem kroz zidove kapilara. Sadrži većinu čvrstih materija i gasova koji se obično nalaze u krvi, kao i izvestan broj krvnih ćelija. Pod normalnim uslovima stalno snabdevanje i uklanjanje tečnosti je u ravnotezi.

Slabija cirulacija u patrljku moze da dovede do stvaranja edema, jer cirkulacija u tkivu patrljka nije više uravnotežena, pošto su limfni sudovi i vene koje vrše drenažu patrljka delimično zatvorene, pa u mekom tkivu patrljka se skuplja sve vise tečnosti i tako nastaje edem. Sila gravitacije stalno vuče nasuprot laganom toku prema srcu iz vena i limfnih sudova, dok aktivnost mišića donjih ekstremiteta deluje nasuprot gravitaciji svojim pumpnim efektom i sprečava stvaranje otoka u ekstremitetu.

Nakon amputacije može se izgubiti mnogo od efekta pumpne aktivnosti mišića dogod se presečeni krajevi mišiča ne pričvrste.

Kod slučajeva mekog edema ako se čvrsto pritisne prstima nekoliko sekundi, ostaje trag ili ulegnuće. Kod slučajeva gde se na vrhu patrljka razvije čvrsti edem na kome prilikom pritiska ne ostaju tragovi, ova vrsta edema mnogo sporije reaguje na tretman nego meki edem. Na koži  patrljka koja je otečena usled edema, ožiljci mogu biti relativno uvučeni ispod površine.

Ponekad se na patrljku mogu javiti plikovi, vezikule ispunjeni tečnošću, kao i izrasline ili čvorići na površini.    Kod otečenog patrljka temperatura kože je povećana, javlja se crvenilo ponekad svrab i osetljivost, moguć je zastojni ili kontaktni dermatitis što mora da se leči od strane lekara.

Pojava bradavica tj. pločastih izraslina u obliku rožića preko vrha patrljka sa dubokim pukotinama koje često ispuštaju krv ili gnoj – predstavlja verukoznu hiperplaziju.

Česta je pojava da presečeni, nezašiveni kraj mišiča pošto se povlači i degenerše može postati mlitava masa koja sprečava cirkulaciju i uništava pumpnu akciju mišića.

   Infekcija patrljka – glavni znaci i siptomi: toplota, crvenilo i oticanje, patrljak na tom mestu je osetljiv bolan i izaziva svrab, obavezno je lečenje od srane lekara.

Povezane objave